Węgiel brunatny jest bardzo wydajny

Kilka słów o węglu brunatnym

Dlaczego węgiel brunatny?

Na temat wykorzystania węgla brunatnego jako surowca w energetyce zawodowej pojawiają się różnorodne opinie. Nie brakuje opinii, że jest on mało konkurencyjny pod względem ekonomicznym. Jednak najcięższe zarzuty stawia się w kwestii ochrony środowiska. Jak zatem przedstawia się ta sprawa w rzeczywistości? Sytuacja wygląda następująco. Węgiel brunatny jest ekonomiczny. Cztery z pięciu wielkich elektrowni opalanych węglem brunatnym produkują energię tańszą niż najtańsza elektrownia pracująca na węglu kamiennym.

Węgiel brunatny jest najtańszy

Sprzyjające warunki geologiczne i zaawansowana technologia wydobycia powodują, że w przeliczeniu na wartość opałową węgiel brunatny jest najtańszym źródłem energii w Polsce i pozostanie takim w najbliższej przyszłości.

Zagrożenia środowiska naturalnego ze strony energetyki opartej na spalaniu węgla brunatnego są duże, tak jak w przypadku węgla kamiennego. Coraz powszechniejsze stosowanie nowoczesnych technologii przy istniejących surowych normach emisji zanieczyszczeń powoduje jednak, że uciążliwość tego przemysłu dla środowiska znacznie zmalała w ostatnich latach.

Na obciążenie środowiska wywołane działalnością górniczą składa się kilka rzeczy. Po pierwsze jest to całkowite przekształcenie powierzchni terenu w obrębie konturu budowanej odkrywki oraz przekształcenia hydrogeologiczne i hydrogeologiczne związane z odwadnianiem odkrywki.
W naszym składzie wykopaliście:

 opinie o węglu brunatnym  tanie opal  węgiel kamienny kęsy opinie  wgiel brunatny jako nawóż  dlaczego węgiel brunatny tak sie nazywa  poinie tan8 opal  węgiel brunatny wydajnosc  węgiel kamienny wydajność 


Odpowiedz

*